RUČNÍ LYMFODRENÁŽ

Je zvláštní druh hmatové techniky, která pomáhá aktivovat mízní systém, a tak podporuje tok lymfy. Tím dochází k odstraňování škodlivin - toxických látek. Lymfodrenáž tak současně napomáhá regeneraci organismu.

Lymfodrenáž je vhodná i jako preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání či sezení v nezměněné poloze - prodavači, letušky, chirurgové, programátoři apod.

Pomáhá rychlejší regeneraci nejen po fyzické zátěži při vrcholovém i rekreačním sportu,ale i po psychické zátěži - stresu.

Mezi nejdůležitější indikace patří péče o pacienty s lymfatickými otoky, které vznikají druhotně po operacích či radioterapii. Tato péče je důležitá zejména pro ženy po operaci prsu jako prevence a léčba pooperačního a nebo postradioterapeutického lymfedému horních končetin, hrudní stěny či prsu.

Své využití nachází i v kosmetických indikacích pro zlepšení stavu pokožky zejména dekoltu a obličeje, k prevenci vrásek a jako účinný prostředek při boji s celulitidou (pomerančová kůže).

Lymfodrenáž nachází své využití i v péči o dětské pacienty zejména po ortopedických operacích, např. kyčelního kloubu.

Dále jí můžeme doporučit u pacientů po plastických operacích obličeje, prsů apod. a po cévních operacích.

Pro dosažení očekávaného efektu je nutné lymfodrenáže provádět opakovaně.

Fyziologická reakce organizmu na lymfatickou drenáž:

Lymfatický systém je tvořen lymfatickými uzlinami a lymfatickými cévami, ve kterých cirkuluje míza – lymfa. Lymfoidní tkáň obsahuje lymfatické buňky, které vznikají v dalších částech lymfatického systému – sem řadíme kostní dřeň, slezinu, brzlík a lymfoidní tkáň trávicího traktu a dýchacích cest. Mezi nejdůležitější činnosti lymfatického systému patří detoxikace a dekontaminaci lidského organizmu. Svojí činností posiluje dobrou funkci imunitního systému, a proto je jeho správná funkce důležitá pro zdravý život člověka.

Jedná se o jednosměrný drenážní systém odvádějící mezibuněčnou tekutinu z tkání těla do krevního oběhu, kterým jsou transportovány do ledvin, odkud jsou vyloučeny z těla ven.

Děje se to tak, že lymfatické kapiláry nasávají v tělní tkáni mízu se zplodinami a odvádí jí lymfatickými cévami do lymfatických uzlin, kde probíhá destrukce bakterií a škodlivin a odsud je míza odváděna do krevního oběhu.

Na rozdíl od krevního oběhu je cirkulace lymfy zajišťována mimo jiné stahy lymfatických cév, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání stejně jako poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod. vedou k nedostatečnému odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek - toxinů - ve tkáních a kloubech. Mezi příznaky přetížení lymfatického systému patří pocit únavy, těžkých nohou, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému a psychické podráždění.

Právě tyto příznaky odstraňuje lymfodrenáž.

Zdravotní indikace:

lymfedém
jiné

Kosmetika:

Sport:

Kdy se lymfodrenáže nedoporučují:

Kontraindikace absolutní
  1. Akutní virové či bakteriální onemocnění
  2. Onkologická onemocnění, která nejsou v remisi
  3. Akutní žilní onemocnění
Kontraindikace relativní
Otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin, jater – nutno posuzovat přísně individuálně, po dohodě s ošetřujícím lékařem.